Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-18 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
15.05.2023
Letní číslo časopisu Korálki
Letní číslo časopisu Korálki je konečně zde! Mimo mnoho krásných návodů obsahuje také návod Fajnych korálí na úžasný náramek z korálků PRECIOSA Pellet... číst celé
12.05.2023
Doplňujeme minerálové korálky a kovové přívěsky a mezidílky
Doplnili jsme oblíbené minerálové korálky a spoustu kovových přívěsků, mezidílů. Kromě klasických komponentů typu náušnice, karabinky a kroužky máme o... číst celé
12.05.2023
Bílé voskové perle z českých skláren
Je libo perlový náhrdelník? Z výroby nám dorazily klasické bílé tzv. voskovky (skleněné voskované korálky), doplnili jsme všechny velikosti od 3 do 8 ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Uzlovaný (macramé) panáček
30.05.2023
Uzlovaný (macramé) panáček
Užijte si společné tvoření s dětmi vyráběním veselých panáčků ze šňůrek a korálků. Dobrou náladu vám zaručeně přinesou pověšení na aktovce, baťůžku, k... číst celé
Návod na náramek z PRECIOSA Pellet™ a další inspirace
08.05.2023
Návod na náramek z PRECIOSA Pellet™ a další inspirace
Náramek z korálků PRECIOSA Pellet™ využívá jednoduchý “čtyřkorálkový” steh, který je úžasně hravý a tvárný. Návod vyšel v letním čísle časopisu Korálk... číst celé
Velikonoční korálková vajíčka
26.03.2023
Velikonoční korálková vajíčka
Přivítejte jaro a oslavte Velikonoce originální jarní výzdobou. Návod na velikonoční vajíčko obšité drobnými korálky je vytvořen tak, že si ho zvládne... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Fajný blog
  3. Velikonoční korálková vajíčka
26.03.2023
Komentáře (0)

Velikonoční korálková vajíčka

Přivítejte jaro a oslavte Velikonoce originální jarní výzdobou. Fotonávod na velikonoční vajíčko obšité drobnými korálky je vytvořen krok po kroku tak, že si ho zvládne vyrobit opravdu každý, i začátečník s trochou trpělivosti.

Sluníčko, štěbetající ptáci a první sněženky v trávě ve mě probudily touhu po troše pestrých barev v interiéru. Po prvním ušitém vajíčku jsem neodolala dalším, v ošatce vypadají opravdu úžasně, svěže a jarně, co myslíte? 

Vzhledem k široké nabídce barev a úprav korálků si styl své velikonoční výzdoby můžete doladit přesně podle vašich představ. Krásně vypadají obšitá vajíčka v pastelových barvách nebo přírodních tónech. 

Tip na originální vzhled
Nestačí-li vám bílé plastové vajíčko, na obšití můžete využít i vajíčka barevná. Nebo si vyrobte zcela vlastní design. Plastové vejce lze přestříkat např. metalickým sprejem (koupíte v hobby marketech za cca 150 Kč). To je případ antracitových vajíček obšitých korálky v jemných tónech odstínu skořápek. Jemným smirkovým papírem zdrsněte povrch vajíčka, napíchněte na špejli a v dobře větraném prostoru přestříkejte zvoleným sprejem. 

Dost řečí, jdeme vyrábět

Obtížnost: 1-2 (vhodné pro šikovné začátečníky)

Technika: šití s korálky, síťový steh

Na vajíčko obšité korálky potřebujeme:

Tip k výběru a použití jiného materiálu
1. Chcete-li použít o něco větší rokajl Preciosa vel. 10/0, v síťovém stehu nebudete šít čtveřice, ale trojice rokajlů. Přizpůsobíte si pak i počet navlečených korálků při dokončení (bod. 24).
2. Na obšití můžete použít také čípky Preciosa. Na jedné z úvodních fotek vidíte vajíčko obšité hnědými čípky Preciosa vel. 3" (6,8 mm), z obou stran čípku je pak rokajl 11/0 navíc.

Postup

1. Ustřihneme si celkem 3m nitě a navlékneme do jehly. Šijeme jednoduchou nití. Protože nit je opravdu dlouhá, přeložte ji téměř na půl. Jeden konec udržujte vždy jen o něco málo kratší než konec, kterým šijete. Při šití síťovým stehem nit rychle ubývá, šití kvůli douhatánské niti je tak obtížnější tedy pouze na začátku. 
Netroufáte-li si na tak dlouhou nit, klidně ustřihněte jen takovou, se kterou se vám bude dobře pracovat. Až vám dojte, navážete novou (docházející nití uděláte 2 uzlíky na základní niti, zapošijete a ustřihnete. Novou nití prošijete pár korálků, zauzlujete na základní niti, opět se posunete o pár korálků k místu šití a pokračujete vesele dál).

2. Navlékneme rokajly podle obrázku. Začátek je u nuly na pravítku. Celkem máme 10 čtveřic RH oddělených vždy jedním R1 a jedním R2, které se navzájem střídají. Řada začíná a končí R1. Korálky posuneme směrem ke konci nitě, necháme si jen cca 10-15 cm volný konec.
Při použití jiné velikosti rokajlu nebo jiných korálků je důležité dodržet sudý počet čtveřic. 
Délka navlečených rokajlů je cca 7,5 cm, což je o něco méně než je polovina obvodu vajíčka na výšku.

3. Navlékneme 4x RH, R2, 4x RH a provlékneme R1, 4. odlišně rokajl od konce. Na konci nám vznikne smyčka. 

4. Nyní navlékneme 4x RH, R2, 4x RH a prošijeme R1. Opakujeme ještě 2x
Navlékneme 4x RH, R2 a 4x RH, viz. obr. ...

5. ... a prošijeme úplně krajní R1 směrem vyznačeným na obrázku. Mějte na paměti, že dílo se na obrázku otáčí, mění orientaci podle toho, jakým směrem šijeme a jak jej držíme v ruce. Jste-li pravačky/praváci, dílo držíme v levé ruce a jehlou šijeme zpravidla zprava doleva. 

6. Nyní navlékneme 4x RH, R2 a RH, vynecháme poslední navlečený RH a prošijeme R2 směrem zpátky, viz. obrázek. Tímto krokem se otočíme v šití a budeme pokračovat v další řadě opačným směrem, zpátky.

7. Opět pokračujeme v šití zprava doleva a nahoře. Na konci řady se nám vytvořil "cancourek". Navlékneme 4x RH, R1, 4x RH a prošijeme R2, vznikne tím další oblouček.

8. Opakujeme v dalších obloučcích ... 

9. Opakujeme stejně ještě 4x, u posledního obloučku však prošijeme poslední R2 a také všechny následující 4 RH.

10. Navlékneme R1, 4x RH, R2, 4x RH, otočíme se zpátky a prošijeme R1 jako na obrázku.

11. Šijeme další 4 stejné obloučky, až dojdeme opět na konec řady, dokončená řada je na obrázku nyní dole. Nit, kterou vidíme nahoře je začátek. Můžeme se s ní posunout o RH vpřed a udělat uzlík na pevné niti mezi rokajly, tím se nebude povolovat. Uzel neděláme u R1 ani R2, protože je v budoucnu můžeme ještě potřebovat prošít a uzel by nám v tom vadil.  

12. Navlékneme 4x RH, R2, RH, vynecháme poslední navlečený RH a prošijeme R2 směrem zpět. Vznikne druhá špička.

13. Ušijeme opět řadu až do konce, jak již umíme. Začátek nové řady je připomenutý na fotce. 

14. Pokračujeme síťovým stehem stále stejně až do chvíle, kdy budeme 14 dokončených špiček dole a 14x R1 na horním okraji. Nit a místo šití je vpravo nahoře a vychází ze čtveřice RH. 

15. Vyzkoušejme si, jak síťka pasuje na vajíčko. Stažený okraj síťky tvořený rokajly R1 patří na uzší, špičatější část vajíčka. Chybí nám už jen poslední řada, kterou okraje síťky sešijeme k sobě.

16. Takto vypadá okraj na špičatější straně vajíčka, chybí nám doplnit 15. R1. 

17. Na chvíli ještě sundáme síťku z vejce a budeme šít v ruce, je to pohodlnější. Nabereme R1 a postupně prošijeme všech ostatních 14 R1 v kroužku

18. Kroužek pevně stáhneme, prošijeme celý ještě 2x, ať drží dobře stažený.

19. Prošitím se dostaneme do výchozího místa chybějící řady, prošijeme 4RH a R2, ...

20. ... můžeme nasadit síťku zpět na vajíčko a pečlivě utáhneme.

21. Navlékneme 4x RH a prošijeme R1 na protější straně síťky. Opět navlékneme 4x RH a prošijeme R2 na protější straně síťky. Takto "cik cak" pokračujeme do konce řady, až se dostaneme do R1, viz. obrázek. 

22. Navlékneme 4x RH, R2, RH a vytvoříme špičku protažením R2. Navlékneme 4x RH a dokončíme poslední chybějící špičku protažením R1. 

23. Pokračujeme jen protažením rokajlů směrem k vrcholu, viz. obrázek.

24. Navlékneme 3x RH, R1 a 3x RH a prošijeme vrcholový RH. Vznikne oblouček.

25. Vrátíme se nahoru zpětným prošitím 3RH.  

26. Nabereme R1 a 3x RH a prošijeme následující RH na vrcholu další špičky. Zpátky pak prošijeme 3 RH. Pokračujeme stále stejně až doplníme celý chybějící kruh.

27. Na konci bude v kroužku 14x R1. Patnáctý R1 doplníme jako poslední.

28. Navlékneme poslední patnáctý R1, prošijeme 4x RH dolů a třemi RH se vrátíme zpět nahoru.

29. Celý kroužek patnácti R1 několikrát prošijeme a stáhneme. Zapošijeme nit, tzn. uděláme uzlík šicí nití na základní niti a vtáhneme do korálku. Opakujeme. Zpravidla se posuneme o několik rokajlů dále, opět zauzlíkujme, vtáhneme do rokajlu, posuneme se o pár korálků opět dále a konec ustřihneme.  

30. Věřím, že se vám vajíčko povedlo a že nezůstanete jen u jednoho :) Podělte se se svými výrobky i s ostatními třeba na našem Facebooku.  

Krásné jaro a veselé Velikonoce vám přeje Katka Kožušníková, autorka návodu a majitelka e-shopu a prodejny Fajne korále. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Ať vám neuteče už ani korálek ..
Newslettery zasíláme max. 2x měsíčně. Kdykoliv se můžete odhlásit.
Bezpečný e-shop

Prodejna Fajne korále
Zavítáte-li k nám do prodejny, přivítám vás osobně. Jmenuji se Katka Kožušníková a jsem majitelkou, duší i srdcem Fajnych korálí. 

Adresa prodejny Fajne korále:
Spartakovců 6014/3
708 00 Ostrava-Poruba

Otevírací doba prodejny
Kontakty
Logo
Fajne korále
Kateřina Kožušníková
Kateřina Kožušníková
(Po-Pá, 9-18 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz